…
…
…
…
10 Ocak 2019, Perşembe Ankara, Türkiye

Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı Arasında İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü İmzalandı


Bakan Selçuk, “İSG Koşullarını İyileştiren Projelere  Yaklaşık 40 Milyon Lira Hibe Desteği Sağlayacağız”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki "İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü"nün Reşat Moralı Toplantı Salonu'ndaki imza törenine katıldı.

Bakan Selçuk, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) koşullarını iyileştirme adına sivil toplum kuruluşları, sanayi, ticaret ve meslek odaları ile üniversiteler ve meslek liselerinin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlayacaklarını bildirdi.

“Güven Usta”nın Tanıtımı Yapılacak

Bakan Selçuk, ilerleyen günlerde iş sağlığı ve güvenliğinin sembol karakteri olan “Güven Usta”nın tanıtımını yapacaklarını belirtti.

İş kazaları ve meslek hastalıklarının dünyada her yıl milyonlarca çalışanın hayatını kaybetmesine neden olduğuna dikkati çeken Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Milyonlarla ifade edilen rakamlar, iş sağlığı ve güvenliği konusunun sadece ulusal değil aynı zamanda küresel bir mesele olduğunu ortaya koymakta. Hedefimiz, bu küresel sorunu Türkiye'de asgari düzeye indirmek, tek bir çalışanımızın dahi mesleği sebebiyle hayatını kaybetmediği bir çalışma hayatına kavuşabilmek. Çünkü biz biliyoruz ki çalışanlar için güvenlik, lüks değil, bir hak. İşverenler için güvenli bir çalışma ortamı sağlamak lütuf değil bir zorunluluk."

"Mevzuatımızı, Gelişmiş Ülkeler Seviyesinde Uyumlaştırdık"

Hükümet olarak iş sağlığı ve güvenliği meselesinde de yaratılmışların en şereflisi olan insanı çalışmalarının odak noktasına aldıklarını ifade eden Bakan Selçuk, "Bu yüzden istihdam dostu büyüme politikalarımızla iş gücü ve istihdam oranlarımızı artırırken, diğer yandan da insan onuruna yaraşır çalışma koşullarını sağlamayı temel görevimiz olarak algılıyoruz. Böyle bir alanda başarı, sadece devletin atacağı adımlarla sağlanamıyor. Burada üniversitelerin, sivil toplum kuruşlarının, özel sektörün, siz değerli basın mensuplarımızın, meslek kuruluşlarının işbirliği ve koordinasyon sağlaması çok önemli. Biz de bu bilinçle istişare ve ortak akla önem veriyoruz." dedi.

Bakan Selçuk, iş sağlığı ve güvenliği alanında tüm paydaşların dahil edildiği Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyini kurduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatında, gelişmiş ülkeler seviyesinde uyumlaştırıyoruz. Denetim ve rehberlik faaliyetlerimizi etkinleştiriyoruz ve toplumumuzda sağlık, iş sağlığı ve güvenlik kültürünü geliştirmeye yönelik adımlar atıyoruz. 2012 yılında, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle hayata geçirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ülkemiz adına önemli bir dönüm noktası oldu. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde hem çalışanlarımızın hem de işverenlerimizin yanındayız. 10'dan az çalışanı olan 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' işletmelerimize iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde kullanılmak üzere maddi olarak devlet desteği sunuyoruz. 2019 yılında tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan başına yaklaşık 36 TL, çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde ise yaklaşık olarak 41 TL destek vermekteyiz."

"Ölümlü İş Kazaları Yüzde 37 Oranında Azaldı"

"Çok tehlikeli" sınıfta yer alan orta ve büyük ölçekli işletmelere de iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli bir teşvik uygulamasını geçen hafta başlattıklarını anımsatan Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:

"Bu iş yerlerinde üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlik ile sonuçlanan iş kazası meydana gelmezse işsizlik sigortası işveren payı üç yıl süreyle yüzde 50 indirimli olarak alınacak. Bunun yanında inşaat, maden, tarım, tekstil, mobilya, gıda, kimya sektörlerine yönelik iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesi kapsamında araştırma ve geliştirme projeleri yürütmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, inşaat sektöründe son 15 yılda ölümlü iş kazalarında yüzde 37 oranında iyileştirme gerçekleştirdik. Bunu yeterli görmeyip azalmasını umut ediyoruz, çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yine geçtiğimiz hafta başlattığımız maden, inşaat, kimya gibi çok tehlikeli sektörlere yönelik projelere hibe desteğimizi de buradan duyurmak istiyorum. Bu sektörlere yönelik, iş sağlığı ve güvenliği koşullarını iyileştirme adına sivil toplum kuruluşlarımızın, sanayi, ticaret ve meslek odalarının, üniversitelerin ve hatta meslek liselerimizin geliştireceği projelere yaklaşık 40 milyon lira hibe desteği sağlayacağız."

Bakan Selçuk, 8 ilde 600 çalışan temsilcisine eğitim verdiklerini belirtti.

"Protokol Koordinasyonun Geliştirilmesine de Katkı Sunacak"

Çalışma hayatında standartları yükseltmek için tüm taraflara sosyal diyalog kapılarını daima açık tuttuklarını vurgulayan Bakan Selçuk, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile yürüttükleri çalışmalara ayrıca önem verdiklerini dile getirdi.

Bakan Selçuk, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaştırılmasında okulların çok büyük bir önem arz ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Çocuklarımıza bu şuuru aşılamanın yanı sıra, eğitim alanında hizmet veren işçi ve işverenlerin sahip olduğu farkındalıkla bu gayretimiz perçinlenecektir. Bu bağlamda, 2006 yılından dan bu yana, müfredat düzenlemesinden öğretmenlerimizin bilgilendirilmesine kadar düzenlediğimiz birçok program ve protokolle iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bunların yanında, geleceğin çalışanları ve işverenleri olacak çocuklarımıza, sağlıkla ve güvenle büyüyorum vizyonu ile güvenli okul, güvenli ev ve güvenli çevreye dair etkinlikler düzenlemekteyiz. Hem bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmaların bir değerlendirmesi olarak hem de gelecek vizyonu çizebilmek için geçen yıl kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalıştay düzenlemiştik.Bu çalıştayın meyvelerinden birisi de bugün burada yapacağımız bu protokol.  Bu protokol her kademedeki yönetici, öğretmen ve usta öğreticilerde sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesini sağlayarak kurumlarımız arası koordinasyonun geliştirilmesine de katkı sağlayacağına inanıyoruz."

Konuşmaların ardından "İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü" Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalandı.