…
…
…
…
…
…
…
21 Haziran 2019, Cuma İstanbul,Türkiye

Emine Erdoğan Hanımefendi, Bakanımız Selçuk ile birlikte "Sıfır Atık Projesi''nden İlham Alınan "Atıktan Sanata" (ARTWİST) Adlı Projenin Tanıtımına Katıldı


Emine Erdoğan Hanımefendi, İstanbul Havalimanı'nda himayesinde yürütülen, "Sıfır Atık Projesi''nden ilham alınan "Atıktan Sanata" (ARTWİST) adlı projenin tanıtımına katıldı.

"Atıktan Sanata" (ARTWİST) projesinin tanıtımı için düzenlenen tören öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte İGA'nın ev sahipliğinde oluşturulan sergiyi gezen Emine Erdoğan, müzayede satışının ardından tüm gelirleri Çocuk Destek Merkezleri (ÇODEM) yararına kullanılacak ileri dönüşüm eserlerini tek tek inceledi. Erdoğan, sanatçılardan eserleriyle bilgi aldı.

Emine Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı'nın Türkiye'nin dünyaya açılan bir kapısı olduğunu, buradan verecekleri her mesajın, dünyaya sundukları bir vizyonu ifade ettiğini belirtti.

Başarılı organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik eden Erdoğan, "Bildiğiniz gibi, 'Atıktan Sanata Projesi', İstanbul Havalimanı inşaatı sırasında oluşan atık materyalin, sanat eserlerine dönüştürülmesi fikriyle oluştu. İlk kez bir inşaat sahasında, bir sanat atölyesi kuruldu. Bugüne kadar 100 ton atık geri dönüştürüldü. Bu çalışmalar sonucunda, 'botanik', 'moda', 'heykel' ve 'kullanılabilir ürün' kategorilerinde çeşitli eserler ortaya çıktı. Bunların satışından elde edilecek gelir, sosyal sorumluluk projelerine aktarılacaktır. Yani, muhteşem ve çok hayırlı bir döngünün içindeyiz şu anda." diye konuştu.

Erdoğan, sıfır atık projesini hayata geçirdikleri günden bu yana, birçok etkinliği arka arkaya gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Attıkları her adımla, topluma önemli bir mesaj yaymaya çalıştıklarına dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Artık biliyoruz ki, çöp ya da atık diye tabir ettiğimiz şeyler, aslında ömürlerini henüz tamamlamamış enerji kaynaklarıdır. Önemli olan, onlara farklı bir bakış açısıyla bakabilmeyi bilmek. Sanat da bu noktada bize önemli bir pencere açıyor. Tolstoy’un ifadesiyle, 'Sanat, ne keyiftir, ne avuntu, ne de eğlence. Sanat yüce bir iştir. Sanat, insan yaşamındaki bilinçli bilgiyi, duygulara aktaran bir organdır.' İşte bizler de bugün burada, dünyanın kaynaklarının sınırlı olduğu bilgisini, sanat aracılığı ile yeni bir biçimde ifade ediyoruz. Bir anlamda, burada sergilenen eserler, bize ölçülü bir hayatın da yaşam sanatı olduğunu gösteriyor. Yani herkes şair olamayabilir ama isterse herkes şairane yaşayabilir. Umuyorum ki, bu vesileyle, doğayı kurtarmanın yalnızca devletlerin ya da büyük organizasyonların işi olmadığını fark ederiz. Bireyler olarak, attığımız her adımın, tabiata maliyetini idrak ederiz. Biliyorsunuz, 'Binlerce kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlıyor.' Büyük bir çevre kriziyle karşı karşıya olabiliriz. Fakat hayatlarımızda yapacağımız ufak değişiklikler, atacağımız tek bir adım, birçok yanlışın düzelmesine vesile olabilir. Plastik çağının insanlara sunduğu en sahte vaat, kullan-at vaadidir. Bir sefer kullanıp attığımız materyaller doğada kayboluyor zannediyoruz.Kendimize her zaman şu soruyu sormalıyız; Çöp olarak ardımızda bıraktığımızı sandığımız atıklar şimdi nerede? Eğer kullanıp atmak söyledikleri gibi kolay olsaydı, bugün yeryüzünde, dünyanın etrafını sarmaya yetecek kadar plastik olmazdı."

 

Emine Erdoğan, dünyada her 1 dakikada, 1 çöp kamyonu plastiğin okyanus sularına karıştığını, 2030’da bu rakamın her 1 dakikada 2 çöp kamyonu plastiğe, 2050’de ise, her 1 dakikada 4 çöp kamyonu plastiğe ulaşacağını aktardı.

"Yani 2050’de okyanuslarda balıktan çok plastik yüzecek." ifadelerini kullanan Erdoğan, bütün bu çöplerin, ilerleme zannedilen hızlı ve ölçüsüz yaşamanın bedeli olduğunu belirtti.

Erdoğan, yaşamın sadece insana değil, tüm yaratılmışlara en büyük hediye olduğunu vurgulayarak, bu hediyenin muhafazasının insanın sorumluluğunda olduğunu kaydederek, "Toprağın kokusunu içimize çekmek, uçan kuşları görmek, dalga seslerini dinlemek, hayatın mücevherleridir. Eğer bu mücevherleri kaybedersek yersiz yurtsuz kalırız. O nedenle, her birimizin bu meseleye bir başkasının meselesi gibi değil, kendi öz meselesi olduğu bilinciyle yaklaşması gerekiyor. İnsanlık tarihine baktığımızda, eski medeniyetlerden geriye çok güzel eserler kaldığını görüyoruz. 21. yüzyılda, medeniyetlerin geride bırakacakları eser, plastik okyanusları ve çöp dağları olmamalı." değerlendirmesini yaptı.

"Hiçbir Para Bize Bir Damla Su Yaratamaz"

Kızılderililerin meşhur "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak" sözünün üstünde uzun uzun düşünülmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hiçbir maddi güç kuruyan gölleri, yok olan ormanları ve kaybolan türleri geri getiremez. Hiçbir para bize bir damla su yaratamaz. Plastik şişeler, pipetler, naylon torbalar olmadan yaşayabiliriz. Fakat kirlenmiş su, kirlenmiş toprak ve kirlenmiş hava ile yaşayamayız. O nedenle, ben herkesi bir birey olarak günde ne kadar çöp ürettiğini gözlemlemeye davet ediyorum. Eminim ki herkes, tek bir kişi olarak bir günde çıkardığı çöpün miktarına çok şaşıracak. İşte, sorunlarımızın çözümü tam da burada yatıyor. Önce farkındalık, sonra olabildiğince az atık çabası içine girmek. Nihayetinde de, şayet atık üretiyorsak, ona yeniden hayat verip veremeyeceğimiz üzerinde düşünmek. Plastik bir şişeyi saksıya, bir sebze kasasını kitaplığa, kullanılmayan kumaşları bez torbalara dönüştürebiliriz. Malzemelerin ömürlerini uzatıp, onların çöplüklerdeki erken ölümlerinin önüne geçebiliriz. Bu düşüncelerimi, siz değerli toplum önderleriyle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. İnanıyorum ki, kamu kurumlarımızın, üniversitelerimizin, özel sektörün ve sanatçılarımızın ortak duyarlılığı, bizleri çok daha iyi bir geleceğe taşıyacaktır. Huzurlarınızda, bu anlamlı buluşmaya katkı veren herkese ama özellikle sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizlere verdikleri ilham nedeniyle, kendilerine müteşekkiriz. İGA’ya ev sahipliği için ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Umuyorum ki, İstanbul Havalimanı, böylesine anlamlı sosyal sorumluluk projelerine mekan olduğu gibi, ülkemizin derin tarihsel birikimini yansıtan kültürümüzün de temsil yeri olur. Kültür diplomasisine büyük hizmetler verir."

Bu Güzellikleri Ortaya Çıkartarak, Toplumun Hizmetine Sundukları İçin Değerli Sanatçılarımıza Bilhassa Teşekkür Ediyorum."

Programda bir konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, projenin bugün sanatla farklı bir anlam kazandığını, projeyle, sanatın farklı formlarda hayata kattığı zenginlikleri görme fırsatı elde ettiklerini söyledi.

Sanatçının iyilik, sevgi ve merhametle değdiği bir nesneyi ondaki gerçeği görerek, özüne dokunarak, sanat ve estetikle buluşturduğunu ifade eden Selçuk, "Bizim atık olarak nitelendirdiğimiz materyallerde ne çok güzelliğin saklı olduğunu onların sayesinde görüyoruz. Bu güzellikleri ortaya çıkartarak, toplumun hizmetine sundukları için değerli sanatçılarımıza bilhassa teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Selçuk, bu müzayedede elde edilecek gelirlerin, Çocuk Destek Merkezlerine (ÇODEM) bağışlanmasının ayrıca gurur vesilesi olduğunu, çocukların herkesin ortak değeri olduğunu belirtti.

"Geleceğimize yönelik sağlam bir yatırım yapmak istiyorsak kuşkusuz bu çocuklarımız üzerinden olacak." diyen Bakan Selçuk, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak çocuklarımıza hizmet verdiğimiz tüm kuruluşlarımızda çocuk evleri gibi ev tipi bakım modeline geçiş sürecimizi hamdolsun tamamladık. Kuruluş bakımımızda 15 bine yakın çocuğumuza hizmet veriyoruz. Artık çocuklarımız ne mutlu ki, aile ortamını aratmayan evlerimizde hizmet alıyorlar. Tüm çocuklarınızı evlatlarımız olarak gördük ve görmeye devam ediyoruz. Kuruluş bakımına almadan önce ekonomik ve sosyal kısıtları olan çocuklarımızı aile yanında destek olmayı önemsiyoruz. Sosyal Ekonomik Destek Programı (SED) kapsamında 128 bin çocuğumuzun öz ailesiyle birlikte yaşamasını sağlamaktayız. Yine Hanımefendinin destekleriyle 'Koruyucu Aile' uygulamasıyla 5 bin 500 aile yanında 7 bine yakın çocuğumuza bakılmakta. Bir başka çalışmamız olan evlat edindirme hizmetinden ise şimdiye kadar 17 bine yakın çocuğumuzu yararlandırdık. Çocuk Destek Merkezlerimiz, madde bağımlılığıyla mücadele başta olmak üzere suça sürüklenen çocuklarımızın rehabilite edildiği, topluma kazandırıldığı bir kuruluşumuz. Burada çocuklarımızın temel gereksinimlerini karşılayıp; duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarına çözüm olmaya gayret etmekteyiz."

Altmış dört ÇODEM'e yakın zamanda 17’sini daha ekleyeceklerini kaydeden Selçuk, bugün müzayedesi yapılacak eserlerden elde edilen gelirlerin bu merkezlerdeki çocuklara gelecek olacağını belirtti.

Selçuk, bu tür hizmetlerin, bağışçılar ve gönüllüler eliyle desteklenmesinin hayati öneme sahip olduğunu dile getirerek, "İnşallah bu bağışlarla sadece bugünümüze değil geleceğimize de dokunuşlar yapmaktayız. Çocuklarımızın geleceğine ve rehabilitasyonuna katkı sunan tüm gönüllülerimize buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Başta çocuk hizmetlerinde olsun, çevre bilincinde olsun, anne şefkatiyle çocuklarımızdan desteklerini esirgemeyen saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendiye bir kez daha şükranlarımı sunuyorum."şeklinde konuştu.

Müzayedenin Geliri ÇODEM'e Bırakıldı

Konuşmaların ardından projeye katkıda bulunan dokuma sanatçısı Fırat Neziroğlu tarafından Erdoğan'a kaftan takdim edildi.

Emine Erdoğan, projeye katkılarından dolayı mimar Seçkin Pirim, Yunus Karma, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Olgaç Artam, Meriç Aktaş Ateş ile Fırat Neziroğlu'na plaket verdi.

Projede yer alan sanatçı ve yöneticilerle fotoğraf çektiren Erdoğan, tüm geliri ÇODEM'e bırakılacak, 27 eserin satılığa çıkarıldığı ve Olgaç Artam tarafından yönetilen müzayedeye katıldı.

Müzayedede Emine Erdoğan'ın son dokunuşlarını yaparak, katkıda bulunduğu, Prof. Dr .Rahmi Atalay'ın atık çatal ve kaşıklarla oluşturulan "Anadolu" eseri İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu tarafından 500 bin lira bedelle satın alındı.

Emine Erdoğan'ın katkıda bulunduğu, Yunus Karma'nın "Zamanın Dönüşümü" eseri de Reyhan Kalyoncu tarafından alındı.