…
…
…
22 Aralık 2018, Cumartesi İstanbul, Türkiye

Emine Erdoğan Himayesinde Çocuk İzlem Merkezinin Açılışını Gerçekleştirdik


EMİNE ERDOĞAN VE BAKAN SELÇUK ÇOCUK İZLENİM MERKEZİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde “Biz Geleceğiz Projesi” çerçevesinde İstanbul’da kurulan Çocuk İzlem Merkezi’nin açılışına katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Emine Erdoğan, çocukluğun insan yaşamındaki önemine değinerek, "Bir şairimiz 'Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor' diyor. Kaç yaşına gelirsek gelelim, başımızı kaldırıp baktığımız her yerde çocukluğumuzu görüyoruz. Bazıları bir ömür pırıl pırıl bir gökyüzünün altında yaşarken, bazıları bu kötü çocukluk anıları sebebiyle, şimşeklerin hiç dinmediği bir gökyüzüne mahkum oluyor." ifadelerini kullandı.

Çocuk istismarının üzerinde konuşulması çok zor bir konu olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ne aklımız, ne kalbimiz alıyor çocuklara karşı işlenen suçları. Oysa çocuk denilince insanın aklına boş bir defterin ilk sayfası geliyor. Her şeyi sevgiyle yazabileceğimiz bir ilk sayfa. Fakat bakıyoruz ki bazıları o sayfaları kara kalemlerle karalamışlar, heba etmişler."

"DÖRT DUVARI YUVA YAPAN SEVGİ, SAYGI VE GÜVEN GİBİ DEĞERLERDİR"

Ailenin kutsal olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dört duvarı yuva yapan sevgi, saygı ve güven gibi değerlerdir. Tüm acılardan, zorluklardan sonra dönüş hep evedir, yuvayadır. İnsan hep evini, ailesini özler. Düşünün ki, küçücük bedenleriyle sevilmeyi, büyümeyi bekledikleri yuvaları, kimi çocukların, hayatın en çetin mücadelesini verdikleri savaş meydanı oluyor. İşte bu noktada hepimize görevler düşüyor. Açılışını yaptığımız Çocuk İzlem Merkezi, tam anlamıyla bu ihtiyacın karşılığıdır. Uzmanlarca, mahremiyete riayetle yapılan çalışmalar sayesinde inşallah, yaralı yavrularımız hayata yeniden tutunmaya çalışacaklar."

"TÜM ÇOCUKLARA KENDİ ÇOCUĞUMUZ NAZARIYLA BAKMALIYIZ"

Emine Erdoğan, "Onlar olmasa bu çalışmalar hayat bulamaz. Hepimiz sadece kendi çocuklarımıza değil, etrafımızdaki tüm çocuklara kendi çocuğumuz nazarıyla bakmalıyız." diye konuştu.

"HER 3 İNTERNET KULLANICISINDAN 1'İ ÇOCUK"

Her üç internet kullanıcısından birinin çocuk olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, " Ebeveynler olarak gerek sosyal medyada gerekse diğer mecralarda çocuklarımızla ilgili paylaştığımız bilgilerde dikkatli olmalıyız. Zira çocuklarımızın fotoğrafları, çocuk haklarının bir konusudur. Onların mahremiyetini koruma hususunda daha özenli olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Çocuk İzlem Merkezlerinin şimdilik Türkiye'nin 34 ilinde bulunduğunu aktaran Emine Erdoğan, merkeze olan ihtiyacın azalıp yok olmasını diledi, sürece katkı sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneğini (TOGEM-DER) tebrik etti.

 “81 İLİMİZDE UZMAN MÜDAHALE EKİPLERİMİZ VAR”

Bakan Selçuk, program kapsamında yaptığı konuşmada "Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile yaptığımız hane ziyaretleriyle özellikle çocuk istismarına yönelik mücadelenin koruyucu ve önleyici boyutunu güçlendiriyoruz. Ayrıca çocuğa yönelik istismar, şiddet, ihmal gibi vakalara ilişkin, koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkin bir şekilde planlanması ve uygulanması, için 81 ilimizde Uzman Müdahale Ekipleri başlattık." dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ATILMIŞ ADIMI ÜLKE BEKASI İÇİN ATILAN ADIM OLARAK GÖRÜYORUZ”

Bakan Selçuk, "Çocuklarımız için atılmış her adımı aslında ülkemizin bekası için atılmış bir adım olarak görüyoruz. Çocukların bedenen ve ruhen sağlıklı bir şekilde yetişmelerinin, eğitimlerinin sağlanmasının ve korunmalarının hem bu sorumluluğun bir gereği hem de aslında her çocuğun hakkı olarak görüyoruz. Çocuğa zarar verici, onu tehlikeye sokucu her türlü riskten uzak tutmak biz yöneticilerin ve tüm yetişkin bireylerin asli önceliği olmalı." diye konuştu.

“ÇOCUK HAKLARINDA, SOSYAL YARDIM VE HİZMETLERDE ÖRNEK BİR KONUMA YÜKSELDİK”

Yapılan tüm çalışmalarla, çocukların geleceğe yönelik hayat kaygısı duymadan kendilerinden emin ve güven dolu bir hayat kurabilmelerini amaçladığını vurgulayan Bakan Selçuk şunları kaydetti:

"Bakanlık olarak ülkemizde son 16 yılda geliştirdiğimiz sosyal politika uygulamalarıyla çocuk haklarında, sosyal yardım ve hizmetlerde örnek bir konuma yükseldik. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayata en iyi şekilde hazırlanması, sağlıklı gelişimlerini tamamlamaları en büyük önceliğimiz. Çocuklarımızın her türlü istismardan, şiddetten ve kötü alışkanlıklardan korunmaları için çaba sarf ediyoruz. “

“MOBİL SOSYAL HİZMET EKİPLERİYLE OKULLARIMIZI, ÖĞRENCİLERİMİZİ VE AİLELERİMİZİ ZİYARET ETMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Çocukları madde bağımlılığından korumak için yapılan hizmetlere değinen Zehra Zümrüt Selçuk, şu bilgileri verdi:

"Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 günlük İcraat Planı kapsamında, çocukların madde bağımlılığı, alkol ve benzeri risklerden ve tehlikelerden korumak amacıyla  Mobil Sosyal Hizmet Ekipleriyle okullarımızı, öğrencilerimizi ve ailelerimizi ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını ve risklerini önceden belirlemek onları korumak için en etkin yöntem. Sokakta çeşitli nedenlerle risk altında bulunan çocukların korunması ve topluma kazandırılması amacıyla da çalışmalar yürütüyoruz. Bakanlık olarak aileye, çocuğa ve çocukla temas halinde olan personele yönelik de kapsamlı eğitim programları düzenliyoruz. Tüm kuruluşlarımızda çocuklarımıza yönelik Mahremiyet ve Değerler Eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Sadece kendi kuruluşlarımızda değil, MEB ve Diyanet İşler Başkanlığına bağlı yatılı kuruluşlarda görevli personele de eğitimler düzenliyoruz."

“650 KİTABI İNCELEDİK, UYGUN OLANLARI KAMUOYU İLE PAYLAŞTIK”

 0-6 yaş aralığındaki çocuklar İçin Uygun içerikli kitap listelerinin oluşturulması amacıyla bir proje başlattıklarına dikkati çeken Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje kapsamında 650 kitap inceledik ve uygun bulduğumuz kitapları sitemizden kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bakanlığımızca, suç mağduru çocuklara hizmet vermek üzere Çocuk Destek Merkezleri oluşturduk. Bakanlığımıza bağlı 63 Çocuk Destek Merkezinde de rehabilitasyona ihtiyaç duyan çocuklarımıza hizmet vermekteyiz. Çocuk İzlem Merkezlerinde (ÇİM), 7 gün 24 saat hizmet veren personelimiz bulunmaktadır. "

Geleceğe güçlü bir miras bırakmak için çocuk hakları konusunda da çalışmaları titizlikle yürüttüklerini vurgulayan Bakan Selçuk, çocukların geleceğin bekası olduğunu söyledi.

“94 BİN ÇOCUĞUMUZA VE 13 BİN AİLEMİZE ULAŞTIK”

Medyaya önemli görev düştüğüne dikkat çeken Bakan Selçuk, "Bakanlık olarak 'Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar' farkındalık kampanyasını başlatarak 94 bin çocuğumuza ve 13 bin ailemize ulaştık. Ayrıca Bakanlığımızın Sosyal Medya Çalışma Timi var. Sosyal medyayı tarıyoruz ve bulduğumuz zararlı içerikler karşısında kurum ve kuruluşlarımızla irtibata geçerek, bunun önlenmesi için uğraşıyoruz. Bu anlamda sizin de karşılaştığınız yanlış içerik olursa, özellikle çocuklar için oyunlar oluyor, bizlere haber vermenizi rica ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

“HEPİMİZ ÜMMETİN ANNESİ VE BABASIYIZ, HER ÇOCUKTAN SORUMLUYUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman vurguladığı, 'Çocuk, dünyanın her yerinde masumiyetin simgesidir." sözünü hatırlatan Bakan Selçuk, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çocuklar dünyaya tertemiz ve günahsız olarak geliyorlar. Hepimiz ümmetin annesi ve babasıyız. Sahip olduğumuz ve etrafımızda olan her çocuktan sorumluyuz. Bu bilinçle insanlık için barış ve adaletin egemen olduğu huzurlu bir dünya, rol model olan bir dünya inşa etmek için, sağlıklı çocuklar yetiştirmeliyiz."

EMİNE ERDOĞAN VE BAKAN SELÇUK, AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ MERKEZİ GEZDİ

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan, Bakan Selçuk, İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbaran ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin merkezin açılışına katkıda bulunan 40 hayırsevere plaket takdim etti. Açılış sonrası Emine Erdoğan ve Bakan Selçuk, merkezi gezdi.