…
…
…
…
29 Mart 2019, Cuma İstanbul,Türkiye

Emine Erdoğan ve Bakan Selçuk "Cemre Çarşısı" Etkinliğine Katıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Temiz çevre" temasıyla düzenlenen etkinlikte, "Sıfır Atık" ürünlerini inceledi. 

Emine Erdoğan ve Bakan Selçuk, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği'nce (TOGEM-DER) organize edilen "Cemre Çarşısı"nı gezdi. Programda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer aldı.  

TOGEM-DER'in ihtiyaç sahibi aileler için dizayn ettiği dilek ağacında kart seçen Erdoğan, ailelere, hava temizleme makinesi, bisiklet, bilgisayar ve çamaşır makinesi bağışında bulundu. Bakan Selçuk da dilek ağacından kart seçti ve  kartta yazan astım hava makinesi ile bisiklet bağışı yaptı.  

Emine Erdoğan ve Bakan Selçuk "Sıfır Atık" Standında Bilgi Aldı 

Erdoğan, el sanatı ürünleri ile yıkanabilir çocuk bezi ve alüminyum folyo yerine doğa dostu balmumundan üretilen folyoyu yakından inceledi. Ayrıca Erdoğan, Bakan Selçuk ile birlikte KADEM tarafından desteklenen kadın girişimcilerin yaptıkları el sanatları ürünlerini inceledi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın "sıfır atık" standında da bilgi aldı.  

Dünyada "sıfır atık" hareketinin öncüsü olarak bilinen Amerikalı Bea Johnson ile tanışan Erdoğan, Türkiye'de ve dünyada sıfır atık projelerinin gelişimiyle ilgili sohbet etti, sıfır atık projesine ilişkin deneyimlerini paylaştı.  

Emine Erdoğan, daha sonra Mutfak Atölyesi'ne geçerek, "sıfır atık yemeği"nin yapılması için şef Arda Türkmen'e eşlik etti. Erdoğan'ın Türkmen'le yaptığı sebze yemeğinin kabuklarından mücver yapıldı, diğer organik atıklar ise kompost gübre olmak üzere değerlendirildi. Erdoğan’a eşlik eden Bakan Selçuk şeflerle hatıra fotoğrafı da çektirdi.  

Etkinlikte, denizleri ve yer altı su kaynaklarını korunmak için atık yağların lavaboya dökülmemesine dikkat çekildi. Etkinliğe çok sayıda ünlü isim de katıldı.  

Cemre Çarşısı'ndan elde edilen gelir, "Sıfır Atık" projesinin yaygınlaştırılması için kullanılacak.