…
14 Mart 2019, Perşembe İstanbul,Türkiye

Enerji Veren Kadınlar Ödülleri Sahiplerini Buldu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl 2'ncisi düzenlenen "Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar" ödül törenine katıldı.

“Kadın Ruhu Baştan Aşağı Enerji, Fikriyatı İse Tabii Kaynaktır”

Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Kadın ruhu baştan aşağı enerji, fikriyatı ise tabii kaynaktır. Bu enerjinin ve tabii kaynağın işin içine girmediği her alan, bir kör noktaya dönüşür." dedi.

Erdoğan, kadınların çalışma hayatında karar alıcı pozisyonlarda olmaları gerektiğini vurgulayarak, karar süreçlerinde kadınların eksikliğinin, tüm toplumu ilgilendiren bir noksanlık olduğunu kaydetti.

AK Parti hükümetlerinin kadın istihdamına yönelik hedeflerine değinen Erdoğan, "Hükümetimiz, 2023’te kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41’e ulaştırmayı hedefliyor. Bu rakama ulaşırken en çok katılımın, enerji ve bilişim sektörü gibi dünyanın kaderini değiştirecek sektörlerde gerçekleşmesini umut ediyorum." diye konuştu.

Emine Erdoğan, kadınların hangi sektörde çalışıyor olursa olsun, kendi kimliklerini muhafaza ederek var olmalarının gerekliliğini vurguladı.

Bakan Selçuk, Geleceğe İlham Veren Kadın Ödülünü Takdim Etti

Konuşmaların ardından ödüller dağıtıldı. Emine  Erdoğan, "jüri özel ödülünü" Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş'a verdi.

"Akademi" alanındaki ödül Prof. Dr. Şule Ertan Ela'ya,  "profesyonel" alanındaki ödül Kayserigaz Birim Yöneticisi Işıl Akkoç'a, "iş dünyası" alanındaki ödül Shell'den Dr. Selda Gülcan'a, "girişimcilik" alanındaki ödül Burcu Aydemir'ya, "enerjide örnek şirket" kategorisindeki  ödül Enerjisa Satış Perakende AŞ'den Üst Yöneticisi Ziya Erdem'e verildi.

Ödül töreninde Geleceğe İlham Veren Kadın ödülüne layık görülen Sümeyye Boyacı, ödülünü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un elinden aldı. ‘Balıkların da kolları yok’ diyerek dünyanın en ilham veren hikayelerinden birisini başlatan Sümeyye Boyacı,  Dublin’de yapılan Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyayı Türkiye’ye getirerek Avrupa Şampiyonu olmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı etkinlik hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.