…
05 Haziran 2019, Çarşamba Ankara,Türkiye

Kadınlarımız ADEM Projemizle Meslek Ediniyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 31 ilde açtığı 201 Aile Destek Merkezleri (ADEM), kadınlarımızın psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerine destek oluyor.

ADEM'lerde kurslara katılan kadınlarımız, mesleki eğitimin ardından ilgili kurumların verdiği hibe ve kredilerle kendi iş yerini kurabiliyor.

Bakanlığımıza bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğümüzce kadınlarımızı destekleyici yardım programları yürütüyoruz. Buna göre 2018 yılında sosyal yardım faydalanıcılarının yüzde 62'sini, düzenli yardım faydalanıcılarının yüzde 74'ünü, süreli yardım faydalanıcılarının da yüzde 52'sini kadınlarımız oluşturdu.

Kadınlarımızı, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, muhtaç asker ailelerine yönelik yardım, öksüz ve yetim yardımı, doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı gibi programlarla desteklemeye devam ediyoruz.

Kadınlarımıza yönelik kota ve hibe uygulamalarıyla Aile Destek Merkezi (ADEM) projeleri gibi kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını artırıcı uygulamaları hayata geçiriyoruz.  

Bu kapsamda, 2012'de fon kaynaklarıyla desteklenen ve sosyal hizmet içeren ADEM projeleriyle, özellikle alt gelir grubundaki yoksul kadınların toplumsal entegrasyonunun artırılmasını amaçlıyoruz.  Açılan her bir merkezimiz bu amaca uygun faaliyetler gerçekleştiriyor.

2019 yılı mart sonu itibarıyla, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesinde kadınlarımıza psikososyal, mesleki ve kişisel yönden gelişimlerine destek olmak amacıyla Aile Destek Merkezi hizmete açıldı. 31 ilde 116 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağlı açılan merkez sayımız 201'i buldu.

Kurslar Düzenleniyor, Seminerler Veriliyor

Çeşitli alanlarda beceri kurslarının yer aldığı ADEM'lerimiz sayesinde kadınlarımız, meslek edinerek aile bütçelerine katkıda bulunma fırsatı elde ediyor. ADEM'lerimizde kurslara katılan kadınlarımız, mesleki eğitimin ardından ilgili kurumların verdiği hibe ve kredilerle kendi iş yerini açabiliyor.

Kurslarda eğitim gören kadınlarımıza İŞKUR tarafından günlük para veriyoruz. Bu sayede kursiyer kadınlarımız aylık gelir elde edebiliyor.

ADEM'lerimizde sosyal, "kültürel", "mesleki" ve "sportif" olmak üzere 4 başlıkta kurslar düzenleniyoruz. Kurslarda kadınlar, aile içi iletişim, bebek bakımı, bağlama, gitar, aşçılık, pastacılık, kuaförlük eğitimi alabiliyor, sportif faaliyetlere katılabiliyor.

Bu merkezlerimizde seminer, konferans, kermes, fuar, gezi, piknik organizasyonları, tiyatro, sinema, film gösterimi, sağlık taraması da gerçekleştiriliyor.