…
28 Mart 2019, Perşembe Ankara,Türkiye

Kıbrıs Gazileri Madalyalarını Bakan Selçuk’un Elinden Aldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Konferans Salonu'nda düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalyaları Tevcih Töreni’ne katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Madalya takdim törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Tufan Erhürman, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, gaziler ve aileleri katıldı.

“Ada'nın Tek Sahibi Olduğunu Zanneden Kıbrıs Rum Tarafının, Kıbrıs Türk'ünü Hiçe Sayan Yaklaşımlarına Göz Yummayacağız”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay törende yaptığı konuşmada "Ada'nın tek sahibi olduğunu zanneden Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk'ünü hiçe sayan yaklaşımlarına göz yummayacağız. Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz'deki meşru hak ve menfaatlerini her zaman korumaya devam edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, gaziler ve yakınlarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhabbet ve selamlarını iletti.

"Kıbrıs, Bizim Milli Davamızdır"

"1974'te, Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizin adadaki mevcudiyetine kastedenleri akamete uğratan kahraman mücahitlerimizin bizdeki yeri çok farklıdır." Diyen Fuat Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizler, Kıbrıs Türkleri ile Türkiye'nin ezeli gönül birlikteliğinin canlı tanıkları, kıymetli taşıyıcılarısınız. Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi, huzuru, güvenliği ve esenliği için gözünüzü kırpmadan cepheye koşup gazilik mertebesine eriştiniz. Kararlı mücadeleniz sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün, Ada'nın kurucu ve eşit iki parçasından biridir. Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türk’ünün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır. Bizler canımızla kanımızla Kıbrıs Türkü'nün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Anavatan ve garantör Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da omuz omuza birlikte çalışmaya devam edecektir. Kıbrıs, bizim milli davamızdır."

Fuat Oktay, hedeflerinin Kıbrıs Türk’ünün siyasi eşitliğinin sağlanması ve Ada'daki meşru haklarının, güvenliğinin ve refahının garanti altına alınması olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs Türk Halkının Hak Ettiği Refah Seviyesine Ulaşmasının Engellenmesi Sürdürülebilir Bir Tutum Değildir”

Bu hedef doğrultusunda, geçmişten bu yana yapıcı fikirler ve yöntemlerden yana gayret ve tutum sergilemekte olduklarına işaret eden Fuat Oktay, şunları söyledi:

"Bugüne kadarki çabalarımız, Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçsuz kalmıştır. Kıbrıs Türk halkının hala birçok alanda ambargo ve kısıtlamalara maruz kalıyor olması, akıl ve vicdan sınırlarını zorlamaktadır. Kıbrıs Türk'ünün meşru mücadelesinde, tarihi sorumluluğumuzu yerine getirme yönündeki kararlılığımızı siz kahraman gazilerimizin huzurunda bir kez daha yinelemek isterim. Ucu açık müzakere süreçlerinin ve Ada'daki mevcut gerçekleri göz ardı eden yaklaşımların artık bir tarafa bırakılması elzemdir. Kıbrıs Türk halkının hak ettiği refah seviyesine ulaşmasının engellenmesi ve mevcut statükonun korunması, sürdürülebilir bir tutum değildir."

Fuat Oktay, Doğu Akdeniz'de keşfedilen hidrokarbon kaynaklarını Ada'yı uluslararası arenada daha önemli bir cazibe merkezi haline getirdiğini dile getirdi.

"Bedel Ödemeye Her Zaman Hazırız"

"Türkiye, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının tüm Ada halkının refahının artması için bir fırsat olarak kullanılması gerektiğini her zaman savunmuştur, savunmaya devam edecektir." ifadesini kullanan Fuat Oktay, "Rum tarafı, tek yanlı yaklaşımlarıyla, doğal kaynakları da paylaşma niyetinde olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Ada'nın tek sahibi olduğunu zanneden Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk'ünü hiçe sayan yaklaşımlarına göz yummayacağız. Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz'deki meşru hak ve menfaatlerini her zaman korumaya devam edeceğiz. Bu vurgulamanın ne anlama geldiğini anlamak isteyen varsa gelsin buradaki manzaraya baksın. 45 yıl önceki duruşumuz neyse, 45 yıl sonra da duruşumuzda zerre fark yok. Bedel ödenmesi gerekirse o bedeli ödemeye her zaman hazırız." değerlendirmesinde bulundu.

Fuat Oktay, Kıbrıs Türk halkının dünyayla bütünleşmesi ve önündeki engellerin kaldırılmasının uluslararası toplum için de bir yükümlülük olduğunun altını çizdi.

Hayatlarını kaybeden gazileri ve aziz şehitleri rahmet ve minnetle yad eden Fuat Oktay, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları'nın, KKTC ve Türkiye arasındaki gönül birliğinin nişanesi olması ve bir vefa sembolü olarak nesilden nesile gururla, kıvançla aktarılmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

“Ailemizi Telefonla Arayarak Geçmiş Olsun Dileklerimi İlettim”

Törende konuşma gerçekleştiren Bakan Selçuk, Kıbrıs mücadelesinin önderliğini yapan Fazıl Küçük ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı rahmetle yad etti, gazilere madalyalarını tevcih etmenin gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

"Biz Bu Çirkin Davranışı Tüm Şehit ve Gazi Ailelerimize Yapılmış Bir Hakaret Olarak Nitelendiriyoruz Ve Bunu Kınıyoruz"

CHP'nin Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar'ın şehit eşine tepki göstermesiyle ilgili şehit ailesinin yaşadığı ve basına yansıyan bir olayın kendilerini derinden üzdüğünü belirterek şöyle konuştu:

"Ailemizi telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' olarak özetlediği vazgeçilmezlerimize, şehit ve gazilerimize gereken hassasiyeti gösteren her siyasi görüşe farklı fikirlerde olsak bile saygı gösterdik. Ancak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayının, hendek operasyonlarında şehit olan Kadir Demiryürek'in eşi Gülcan Demiryürek'i şehit aileleri için verilen yemekten, sorduğu bir soru nedeniyle ağır hakaretlerle kovması kabul edilemez. Bu gazilik unvanına sahip Atatürk'ün ve tüm şehit ve gazilerimizin ruhunu inciten çirkin bir davranıştır. Biz bu çirkin davranışı tüm şehit ve gazi ailelerimize yapılmış bir hakaret olarak görüyor ve kınıyoruz."

"Yine Zalimlerin Karşısında Olmaya Devam Edeceğiz"

Türkiye Cumhuriyetinin geçmişten bugüne mazlum coğrafyaların umudu, barış ve adaletin savunucusu olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, şunları söyledi:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öğütlediği, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın barış ve adaleti tesis etmek için mücadelesini verdiği hakikat budur. Uluslararası hukuktan aldığımız meşruiyet ve vicdani hissiyat ile barışı tesis etmekten vazgeçmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Dün Kıbrıs'ta mücadele eden devletimiz, bugün Suriye'de, Myanmar'da, Filistin'de mazlumların yardımına koşmaktan geri durmadı. Yarın hangi coğrafyada ihtiyaç duyulursa yine zalimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bu ilkeli duruşumuz ile tüm dünyaya örnek olmayı sürdüreceğiz. Anadolu'yu barış ve kardeşlik yurdu yapan bu ruhtur."

Bakan Selçuk, gazi milletin, Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, 15 Temmuz'da sahip olduğu iman ve cesaretle darbeci teröristlere karşı koyduğunu anımsatarak, "Kadını, genci, yaşlısı çıplak elleriyle tankları durdurdu. Kurşunlara göğsünü siper etti. Doğu ve Güneydoğu'da silahlı kuvvetlerimiz hain terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor." dedi.

"Milli Mücadele Madalyası Bir Nişanedir"

Gazilere baktığında yüce bir inancın ve şanlı bir tarihin yansımalarını gördüğünü dile getiren Bakan Selçuk, gaziler için büyük bir aşk ile çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

"Kıbrıs Barış Harekatı'nda Toplam 37 Bini Aşkın Gazimiz Bulunmakta”

KKTC tarafından hazırlanan ve mücadelenin nişanesi olan Milli Mücadele Madalyalarını takdim için bir araya geldiklerini belirten Bakan Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıbrıs Barış Harekatı'nda toplam 37 bini aşkın gazimiz bulunmakta. Hayatta olan gazilerimizden madalyalarını almak için müracaatta bulunanların madalyaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlandı. Vefat eden gazilerimizin yakınları ile hayatta olan gazilerimiz, ikamet ettikleri yerlerde İl Müdürlüklerimize müracaat etmeleri halinde madalyaları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanarak kendilerine teslim edilecektir. Milli Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalya aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir."

Gaziler Seferberlik İlanında Görev Talep Etti

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman da Kıbrıs sorunun 1963'te başladığını anımsatarak Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesinin de bu tarihten daha eskilere dayandığını ifade etti.

Türk askerinin Kıbrıs'a çıktığı tarihin adada yaşanan karanlık günlere rastlandığına dikkati çeken Erhürman, Kıbrıs Gazilerine hitaben şunları söyledi:

"Her birinizi ayrı ayrı emeği, özverisi ve kahramanlığı vardır. Kıbrıs Türk halkı dünyada onurlu bir halk olarak var olabilmek için mücadeleye devam ediyor. Bu mücadelede en önemli örnek sizlerin gösterdiği kahramanlıktır."

Konuşmaların ardından, Kıbrıs Gazilerine madalyaları Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, KKTC Başbakanı Erhürman, Bakan Selçuk ve KKTC Çalışma Bakanı Zeki Çeler tarafından tevcih edildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, madalya takdimi esnasında, gazilerin seferberlik ilan edildiği takdirde ilk önce göreve yazılmaları konusunda garanti beklediklerini anlattıklarını söyledi.

Gazilerden KKTC'ye bir seyahat düzenlenmesi, savaştıkları yerleri görmeleri, oradaki anılarını gençlere anlatmaları yönünde bir teklif geldiğini ifade eden Fuat Oktay, iki tarafın bakanlarıyla konuyu görüştüğünü, bu yönde bir çalışma başlatılacağını dile getirdi.

Törende toplamda 996 gazi madalya aldı.