…
…
…
…
…
22 Kasım 2018, Perşembe Ankara, Türkiye

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı Ankara’da Yapıldı


“Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı 2016/20129” kapsamında, 21 Kasım 2018’de Ankara 75. Yıl Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi’nde, Otizm Eylem Planı İzleme Ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı, ilgili kurumların genel müdür ve başkanları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin geniş katılımlarıyla; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan Koç başkanlığında gerçekleştirildi. 

Toplantıya Otizm Eylem Planının partner/paydaş kuruluşlarından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Özel rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Sağlık Bakanlığı’ndan Halk Sağlığı Ruh Sağlığı Daire Başkanı Dr. Esra Alataş, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığından Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Sibel İrkey katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan KOÇ; “Tüm engel gruplarında olduğu gibi otizmde de en önemli aşamanın erken tanı” olduğunu belirtti. OSB’li her çocuğun birbirinden farklı özelliklere sahip olması nedeniyle uygun tedavi yaklaşımının seçilmesinde erken tanının önemine değindi. Otizmde erken tanı ve empatik duyarlılığın çok önemli olduğunu belirtti “Otistik bireylerin özbakım yeteneğini kazanmaları için paydaş kurumlarla müşterek oluşturulan eylem planı, etkin şekilde ve koordinasyonla yürütülüyor” dedi. EYHGM Dr. Orhan Koç, otizm spektrum bozukluğunun hükümetin, bakanlıkların ve sivil toplum kuruluşlarının ele aldığı bir konu olduğunun altını çizdi.  

Dr. Koç,  “EYHGM olarak ve paydaş kuruluşlarla birlikte otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireylerin eğitimi ve toplumsal farkındalığının oluşturulması için panel konferans çalıştay ve semineler düzenledik. OSB olan bireylerin ve ailelerinin sosyal güvenlik sosyal yardım ve sosyal hizmetlerden etkin biçimde yararlanmalarını ve toplumsal yaşama katılmalarını sağladık. OSB konusunda farkındalık düzeyinin artırılması ile OSB olan bireylere yönelik sağlık eğitim ve destek hizmetlerinin sağlanması için kurumlar arası işbirliğini güçlendirdik. OSB olan istihdamlarının bireylerin sağlanması ve çalışma hayatı ile ilgili düzenlemeleri gerçekleştirdik.” dedi. Koç, "Engelsiz gündüzlü yaşam merkezlerinde otizmle ilgili özel merkezlerin açılması ve bunların yaygınlaştırılması bizim en önemli önceliklerimizden biri. Zaten orta vadeli planımızda sayısal değerlerle de vadettiğimiz ama henüz ciddi anlamda gerçekleştiremediğimiz hizmet. Yakın zaman içerisinde gündüzlü bakım merkezlerimizi artıracağız." dedi.

Otizm ile ilgili ihtisaslaşmış kurumsal bakım merkezlerinin sayısını ve kapasitelerini artırmak için çalıştıklarını anlatan Koç, erken tanının önemine değindi. Bu anlamda gelişmeler kaydedildiğini anlatan Koç, eylem planının 2019'da tamamlanacağını ancak bunu devam ettirmek istediklerini dile getirdi. Ailelerin hayatlarını otizmli çocuklarına adadığını, annelere yönelik erken emeklilik hakkı tanındığını vurgulayan Koç; Otizm tanısı olan çocukların korumalı iş yerlerinde istihdamını önceleyen mevzuatın bulunduğunu hatırlattı ve bunun yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini, kendi işini kurabilecek durumdakilere de İŞKUR'un desteğinin olduğunu ifade etti. 

Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı’nda, tespit edilen sorunların giderilmesine yönelik kararların acilen alınması, özet raporların ilgili kurumlar arasında paylaşılmasının önemine değinildi. Alt grupların hızlıca çalışarak faaliyet raporlarını tamamlaması, en kısa zamanda İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı’nın yeniden yapılması kararlaştırıldı.