…
…
…
…
…
…
…
22 Temmuz 2019, Pazartesi Endonezya

Türkiye – Endonezya Arasında Sosyal Refah Alanında Mutabakat Zaptı İmzalandı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Endonezya ziyaretinin ilk gününde başkent Cakarta’da Sosyal İşler Bakanı Agus Gumiwang Kartasasmita ile görüştü.

İki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin gündeme geldiği toplantıda, her iki ülkenin sosyal hizmetler alanında uyguladığı politikalar masaya yatırıldı. 2023 yılı için hedeflenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmini gerçekleştirmek üzere atılacak adımlar görüşüldü.

Bakan Selçuk konuşmasında, Endonezya ile yakın işbirliğinin Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, G-20, D-8 ve MİKTA gibi uluslararası platformlarda etkin bir şekilde devam ettiğini vurgulayıp, Güney Doğu Asya’daki stratejik ortaklığın önemine değindi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu hakkında da bilgi veren Bakan Selçuk, Türkiye’de sosyal yardımlarda son 17 senede 21 katlık bir artışın gerçekleştiğini ve bu sene 7,5 milyar doların üzerinde bir yardım verildiğini ifade etti.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) demokrasi ve ulusal güvenlik açısından oluşturduğu tehlikeye dikkat çeken Selçuk, Endonezya’ya gerekli önlemleri alması konusunda çağrıda bulundu.

Bakan Selçuk konuşmasının sonunda Endonezyalı Bakanı İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Türkiye’de Kasım ayında gerçekleşecek olan Sosyal Kalkınma alanındaki bakanlar seviyesindeki ilk konferansına davet etti.

Bakan Kartasasmita da yoksulluğun azaltılması ve sosyal güvenlik alanlarında uyguladıkları politikalarla, aile refahı programıyla şartlı nakit desteği uyguladıklarını ve yardıma muhtaç durumdaki pek çok aileye ulaştıklarını ifade etti.

Endonezyalı Bakan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki sene Endonezya’ya gerçekleştirmeyi planladığı ziyareti büyük bir heyecanla beklediklerini belirtti.

İki bakan açıklamalarının ardından, iki ülke arasında sosyal refah alanında mutabakat zaptı imzalandı.

Bakan Selçuk, İşgücü Bakanı Muhammad Hanif Dhakiri ile Görüştü

Bakan Selçuk, İşgücü Bakanı Muhammad Hanif Dhakiri ile de bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliğinde alınan mesafe ele alındı.

Türkiye’nin işgücü piyasası dinamiklerine değinen Bakan Selçuk, 82 milyonluk nüfusun yüzde 40’ının 24 yaşın altında olduğunu ifade etti.

İstihdamı artırmak adına sunulan teşvik politikalarına vurgu yapan Bakan Selçuk, İstihdam Seferberliği kampanyasıyla birlikte yıl sonuna kadar 2,5 milyon kişiye ilave istihdam hedefinin altını çizdi.

Bakan Selçuk, genç istihdamına yönelik yenilikçi bir bakış açısına sahip olduklarını ve yakın zamanda uygulamaya başladıkları Sosyal Çalışma Programına da oldukça güçlü bir talep aldıklarını belirtti.

Toplantıda kadınların işgücüne katılımı, kayıtdışı istihdamla mücadele ve sosyal güvenlik reformu alanlarında Türkiye’nin 17 yılda kaydettiği başarıların pek çok ülkeye örnek nitelikte olduğu vurgulandı.

Bakan Selçuk, işgücü alanında da iki ülke arasında geniş kapsamlı bir mutabakat zaptı imzalanması yönünde teklifte bulundu. Endonezyalı Bakan da mutabakat zaptına ilişkin nihai metnin Eylül ayında düzenlenecek G-20 İstihdam Bakanları toplantısına kadar yetiştirilmesine özen göstereceklerini belirtti.

Endonezyalı Bakan ayrıca, her iki ülkenin genç nüfus dinamiğinin benzer bir yapı sergilediğini ve G-20’de genç istihdamına ilişkin politikaların daha güçlü bir şekilde teşvik edilmesi konusunda işbirliği çağrısında bulundu.