…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
28 Ocak 2019, Pazartesi Ankara, Türkiye

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi


Bakanlığımızın alıcısı ve uygulayıcısı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün uygulayıcısı olduğu “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İstihdam Desteği Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Proje Açılış Toplantısı” 28 Ocak 2019 tarihinde JW Marriott Otel’de gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımız ve İŞKUR temsilcilerinin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası kuruluşun ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de iştirak ettiği toplantının ilk bölümü, Dünya Bankası adına Avrupa ve Orta Asya Strateji ve Operasyon Direktörü Sn. Mariam Sherman ve AB Türkiye Delegasyonu adına Elçi Müsteşar Sn. Gabriel MUNUERA VINALS’ın açılış konuşmaları ile başlamıştır. Akabinde İŞKUR Genel Müdürü Sn. Cafer UZUNKAYA konuşma yaparak proje kapsamında 14.800 kişiye verilecek olan mesleki eğitimlerin Mart ayı itibariyle başlayacağını ve projenin süresinden önce tamamlanmasını hedeflediklerini belirtmiştir.

Cumhurbaşkanlığı FRiT Ofisi Baş koordinatörü Sn. H. Halil AFŞARATA, FRiT 1 kapsamında projenin genel bir değerlendirmesini yapmıştır. Projenin önemini vurgulayan Sn. AFŞARATA, bu projenin ivedi bir şekilde  sonuçlandırılması için çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizmiştir.Konuşmasını FRiT 1 kapsamında sosyo-ekonomik sektörde gerçekleşen projelerin harcama rakamları hakkında kısa bir sunum yaparak sonlandırmıştır.

Son olarak, Bakan Yardımcımız Sn. Ahmet ERDEM uluslararası göçün günümüz dünyasının kaçınılmaz gerçeklerinden biri olduğunu vurgulayarak ülkemizin Suriyeli kardeşlerimiz için ensar ruhuyla üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ifade etmiştir. Ülkemizin ekonomik ve sosyal alanlarda önlemler alarak 2011 yılından itibaren Suriyelilerin istihdama katılmaları için gerekli  politikaları uygulamakta olduğunu dile getiren Sayın Ahmet ERDEM, uluslararası kurum ve kuruluşların da bu süreçte sorumluluk paylaşımı noktasında önemli olduğunun altını çizmiştir. 

Toplantının ikinci bölümünde Genel Müdürlüğümüz ve İŞKUR temsilcileri tarafından projenin bileşenlerinin konu edildiği sunumların yapılmasıyla birlikte “Proje Açılış Toplantısı” sona ermiştir.

“Proje Açılış Toplantısı’nın ardından, Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı FRIT Ofisi, Genel Müdürlüğümüz, İŞKUR, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu temsilcilerinin katılımlarıyla; projenin ilerleme durumunun, yapılması planlanan faaliyetlerin, bundan sonra atılacak adımlar ile ilgili önerilerin istişare edildiği  “2. Proje Yönlendirme Komitesi Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

 "Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları için İstihdam Desteği Projesi" hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.